Cintel Scanner G3 HDR+ ile Restore Edilen Mısır’ın Sinema Hazinesi Eski Güzelliğine Kavuştu

Blackmagic Design, Egyptian Media Production City’nin (EMPC), Mısır’ın zengin film arşivini gerçek zamanlı taramak için Cintel Scanner G3 HDR+, onarmak ve dijitale dönüştürmek içinse DaVinci Resolve Studio kullandığını duyurdu.

1940 ile 1990’lar sonu arasında yapılmış yüzlerce sinema filmi ve fotoğraf koleksiyonunun orijinal baskılarının bulunduğu Kahire merkezli EMPC medya tesisi, Mısır Kültür Bakanlığı ile anlaştı. 2018 yılında, bu koleksiyonun belgelenmesi ve dijitalleştirilmesi için Sinema Filmi Restorasyon Merkezi (CRC) kuruldu.

CRC Genel Müdürü Nada Hossam Eldeen Farahat sözlerine şöyle başladı: “Sinema Mısır kültürünün çok büyük bir parçası, ama bu mirası korumak için zaman daralıyor. On yıllardır ana kayıt medyası selüloit idi ve artık bu orijinal negatiflerin çoğu kötü durumda ve çürüyor.”

2019 yılında, Mısır Film Dergisi’nin 1952 ile 2015 arasında çektiği haber arşivinin restorasyon ve dijitalleştirme çalışması başladı.

Eldeen Farahat, şunları ekledi: “En iyi görüntü kalitesini verdiğini bildiğimizden, Telecine için hep Cintel kullandık, ancak elimizde sadece standart çözünürlüğü olan eski bir makine vardı. Ayrıca görüntülerimiz, fotoğraflarımız ve belgelerimizin tamamı için tek makineye bel bağlayamazdık.”

Sistemi kuran Systems Design ile anlaşan CRC, 300’ün üzerinde simgesel Mısır filminin restore edileceği bu iddialı projenin bir sonraki aşamasını desteklemek için, Cintel Scanner G3 HDR+ kullandı.

Farahat sözlerine şöyle devam etti: “Bir film makarası fiziksel olarak incelenir ve elle onarıldıktan sonra o negatif film, kir, parmak izi veya toz gidermek için temizleniyor. Ardından bu makaralar, Cintel tarayıcı kullanılarak 4K çözünürlükte gerçek zamanlı taranıyor ve renk, restorasyon ve ana kopya işlerini yaptığımız DaVinci Resolve Studio’da kaydediliyor.”

Bununla birlikte Cintel Audio and KeyKode Reader, görüntü tarama ile aynı anda negatif filmdeki ses bilgilerini yüksek kalitede kaydediyor. Tarayıcının hızı değişse bile hassas çark sensörü, yalpalama ve titreşimleri otomatik olarak düzeltiyor. Ek olarak, film karelerini ayrı ayrı tanımlayan KeyKode numaraları, post prodüksiyon iş akışlarını önemli ölçüde hızlandırıyor.

Farahat bu konuda şunları belirtti: “DaVinci Resolve Studio ile birlikte çalışması, Cintel Scanner G3’ü diğer tarayıcılardan üstün hale getiriyor. Cintel’den gelen bilginin otomatik olarak DaVinci’ye kaydedilmesi, bize önemli ölçüde zaman kazandırıyor. Diğer sistemler, taramadan son teslimata kadar bu seviyede bir uyum sunmuyor.”

Ayrıca DaVinci Resolve Studio; otomatik kir giderme, toz giderme, kırpışma giderme, akıllı dolgu teknolojisi ile yamayarak nokta onarma ve gelişmiş zamansal ve mekansal gürültü azaltma araçlarına da sahip.

Şu an restore edilmekte olan 300 simgesel drama, komedi ve müzikal film, 1941 ile 1995 yılları arasında yapıldı. Farahat sözlerini şöyle tamamladı: “Hepsini eski güzelliğine kavuşturmak üç yıl sürecek, ardından bir kısmı seçilerek film festivallerinde gösterilecek ve bazı filmler, sinema severlerin bir kez daha keyifle izlemeleri için daha geniş bir kitleye sunulacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir